ATLIEKŲ TVARKYMAS

Visuomenės švietimas ir informavimas dėl atliekų tvarkymo

Tinkamai rūšiuoti atliekas yra ne tik privalu, bet ir naudinga. Būtina išskirti nepavojingas ir pavojingas atliekas, kurios patekusios į aplinką vienaip ar kitaip ją veikia. Pavojingos atliekos kenksmingos ne tik patekusios į orą, kur veikia žmogaus ir gyvūnų organizmą, bet ir patekusios į gruntą, kur užteršia gruntinius vandenis bei paveikia augmeniją

PAVOJINGŲ atliekų NEGALIMA mesti kartu su kitomis komunalinėmis atliekomis! Jos privalo būti pristatytos į tam skirtas atliekų tvarkymo aikšteles (pavojingų atliekų priėmimo punktus).

Atliekas svarbu rūšiuoti nes:
Rūšiuojant atliekas sutaupomos lėšos, kurios būtų skiriamos atliekų tvarkymui.
Perdirbant išrūšiuotas atliekas sumažinamas atliekų kiekis patenkantis į savartynus.
Perdirbant išrūšiuotas atliekas tausojami gamtos ištekliai.
Svarbu tinkamai rūšiuoti atliekas ir mesti jas tik į tam skirtus konteinerius:

• POPIERIAUS SURINKIMUI
Mesti – laikraščius, žurnalus ir kitus spaudinius (gali būti su savaržėlėmis, lipnia juostele); lankstukus, vokus, skrajutes, spaudos ir rašomąjį popierių,
raštinės popierių; knygas be kietų viršelių; kartonines, gofruoto kartono dėžes ir
dėžutes, krepšius, lapus; kraftpopierių; pakavimo popierių.
Nemesti – pergamentinio popieriaus ir jo pakaitalo; vaškuoto, parafinuoto, tepaluoto popieriaus ir kartono; popieriaus su bitumu; anglinio popieriaus ir kalkės; drėgmei ir vandeniui atsparaus impregnuoto arba kreiduoto popieriaus; laminuoto popieriaus, padengto plastiku, celofanu, folija, bitumu; blizgančio popieriaus; kortelių su magnetinėmis juostelėmis; tapetų.
• STIKLO SURINKIMUI
Mesti – butelius, stiklainius; nereikalingus stiklo indus; stiklo duženas. Stiklo tarą išplauti, popierinių etikečių pašalinti nebūtina.
Nemesti – porceliano duženų; keramikos šukių; veidrodžių; elektros lempučių; dažais ar tepalais užterštos taros; ampulių, stiklinių vaistų buteliukų; armuoto stiklo bei stiklo lakštų; automobilių langų stiklų; krištolo.
• PLASTIKO SURINKIMUI
Mesti – bet kokią gėrimų pakuotę; plastikinę pakuotę, kurioje yra įspausti PET*, HDPE**, LDPE***, PP**** ir t. t. ženklai; plastikinius butelius (nuo limonado, vandens, alaus) prieš metant, suspausti ir užsukti kamštelį; „tetra pak“ pakuotę (išlankstyti ir suspausti); polietileno maišelius ir plėvelę; pakuotę nuo padažų, majonezo, indų ploviklio, šampūno (ją reikėtų išplauti); konservų dėžutes; skardines nuo gėrimų; aliuminio lėkštes ir kepimo skardas; metalinius dangtelius, dėžutes.
Nemesti – tepalo bakelių; plastikinės, metalinės taros nuo dažų ir pavojingų cheminių valiklių; riebalais ar aliejumi užterštos pakuotės (buteliai nuo aliejaus, riebalais užteršti jogurto, margarino, grietinės indeliai); aerozolinių flakonų.
Paaiškinimai: * polietilenas tereftalatas , ** didelio tankio polietilenas , *** mažo tankio polietilenas , **** polipropilenas.

ATKREIPTI DĖMESĮ! – pavojingos gaminių ir (ar) pakuočių atliekos:
• Baterijos ir akumuliatoriai;
• Buitinės chemijos produktai;
• Lakų, dažų, skiediklių atliekos,
• Seni vaistai;
• Cheminėmis medžiagomis užteršta pakuotė;
• Naudoti tepalai;
• Tepalų filtrai ir kitos naftos produktų atliekos;
• Gyvsidabrio turinčios atliekos.

NEMAIŠYTI SU KOMUNALINĖMIS ATLIEKOMIS IR NEIŠLEISTI Į APLINKĄ!
I(d). Gaminių ir (ar) pakuočių atliekų tvarkymo sistema:

• Pavojingos atliekos – turi būti pristatomos į pavojingų atliekų surinkimo vietą. (priėmimo aikšteles).
• Kitos atliekos:
Elektros ir elektroninės įrangos atliekos – turi būti priduodamos į atliekų priėmimo aikšteles arba paliekamos specialiuose talpose prekybos centruose.
Didelio gabarito atliekos – turi būti priduodamos į atliekų priėmimo aikšteles.
Žaliosios atliekos – rekomenduojama atliekas kompostuoti. Kompostuoti negalima: skerdienos, mėsos ir žuvies atliekų,taip pat piktžolių su sėklomis bei virtų daržovių.

I(e). Pakuočių ženklų reikšmės:

• Dažniausiai šiuo ženklu žymimi elektros prietaisai, baterijos ar akumuliatoriai. Taip paženklintas gaminys neturėtų būti išmetamas kartu su buitinėmis atliekomis.

atliekos

• Taip žymimos popierinės bei kartoninės pakuotės.

atliekos

• Taip žymimos pakuotės pagamintos iš perdirbto stiklo atliekų.

atliekos

• Taip žymimos plastiko pakuotės.

atliekos

• Taip žymimos metalinės pakuotės.

atliekos

Informacija parengta, vadovaujantis Reikalavimų visuomenės švietimui ir informavimui atliekų, kurioms taikomas gamintojo atsakomybės principas, tvarkymo klausimais tvarkos aprašu, patvirtintu Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2012 m. birželio 28 d. įsakymu Nr. D1-554

Pin It on Pinterest